MEGA PORADNIK dla poczatkujących - jak zaczać ? kiedy kaska?

Here will be published guides created by players and administrators.
Tutaj będą zamieszczane poradniki tworzone przez graczy i administratorów.

Moderator: Kikijiki

Forum rules
Here will be published guides created by players and administrators.
Tutaj będą zamieszczane poradniki tworzone przez graczy i administratorów.

You can submit your suggestions (tutorials) via private message to the administrator Kikijiki.
Swoje propozycje (poradniki) możecie zgłaszać za pośrednictwem prywatnej wiadomości administratorowi Kikijiki.

MEGA PORADNIK dla poczatkujących - jak zaczać ? kiedy kaska?

Postby Stelmach » 09 Dec 2010 23:47

Watek Poradnikowo-Informacyjny:
- pierwszy post jest pełen tabelek - które pomoga Wam zorientować się co i kiedy ma miejsce w naszej grze
- drugi post - to poradnik dla poczatkujących mojego autorstwa
- trzeci post - zawiera pytania i odpowiedzi na najczesciej zadawane pytania do ekipy support team
- w czawrtym poscie znajdziecie liste pytań na które można znaleźć odpowiedz w FAQ
- w piatym poscie znajdziecie wyliczone wszystkie koszty rozbudowy budynków dostepnych w naszej grze
- w szóstym kilka ważnych porad jak uniknąc włamania na konto


Najpierw tabelka, w której dokładnie widać kiedy i czego można sie spodziewać. Mam nadzieję że bedzie to uzyteczne dla nowych userów.

Image

dodam jeszcze że w momencie startu nowego sezonu mają miejsce nastepujące ważne rzeczy:
- Twoim zawodnikom i trenerom podnoszony jest wiek o jeden rok, oraz naliczane są nowe pensje

a dzieki epatheonowi wiemy też że na sparingach, brane są pod uwage miesca VIP (kaska *2) oraz sklepik działa tak jak na każdym innym meczu - czyli dostajemy też kaskę gadzety w nim kupione

Tu znajdziecie dokładna rozpiskę co i kiedy dzieje sie w przerwie miedzysezonowej:

Przez kilka najbliższych sezonów przerwa między-sezonowa będzie rozplanowana w sposób przedstawiony na poniższym obrazku (tabelka akutorstwa Kikijiki)

Image

Kolejna Tabelka to opis co sie dzieje w naszej grze w kolejne dni tygodnia:
Image

dodam jeszcze że po odpadnięciu z rozgrywek pucharu polski we wtorki można grać sparingi lub trenować.
i jeszcze jedna informacja - rozgrywki pucharów miedzynarodowych są w sobote - ale to dotyczny tylko druzyn biorących w nich udział- pozostałe normalnie trenują lub grają sparingi
Rozwiązanie trudnego problemu należy zlecać najbardziej leniwemu pracownikowi. On znajdzie najprostsze rozwiązanie.
User avatar
Stelmach
 
Posts: 1521
Joined: 29 Sep 2008 14:08
Location: Staszów -> Warszawa
Country: Poland

Re: MEGA PORADNIK dla poczatkujących

Postby Stelmach » 09 Dec 2010 23:47

1. Grę najlepiej zacząć od przeczytania reguł zawartych tu: POMOC i FAQ - powinno to wyjaśnić dużo wątpliwości i dać ogólne pojęcie o tej grze.
Aby uniknąć nieporozumień z władzą należy znać i przestrzegać:
- ZASADY FAIR-PLAY
-REGULAMIN FORUM

2. Jeden z najważniejszych aspektów, jednak bardzo często pomijany, przez rozpoczynających grę prezesów, to dobry Fizjoterapeuta , dobry tzn. z atrybutem "Umiejętności medyczne" na poziomie 25 -30 punktów. Pozostałe atrybuty nie maja znaczenia. (Da się takich znaleźć za nieduże pieniądze). Dzięki niemu codziennie kondycja Twoich zawodników poprawi się właśnie o tyle procent -ile punktów umiejętności medycznych ma fizjoterapeuta.

3. Stwórz sobie w exelu arkusz, który na podstawie reguł zawartych w POMOC - ZAWODNICY będzie Ci wyliczał podstawowe UMIEJETNOSCI Twoich zawodników(należy odróżnić ATRYBUTY (ich wartości widzimy w profilu zawodnika), od UMIEJETNOSCI (są wyliczane na podstawie Atrybutów)). To pomoże Ci, optymalnie ustawić posiadanych zawodników na boisku. Pamiętaj aby uwzględnić wzrost i doświadczenie twoich grajków. Teraz szybki przykład wyliczania UMIEJETNOŚCI :
Wyliczamy UMIEJETNOŚĆ Ustawiania się do bloku
UST= 0,65*wartość ATRYBUTU ustawianie+0,25*wartość ATRYBUTU refleks + 0,1*wartość ATRYBUTU zaangażowanie

Dla pozycji wykorzystujących UMIEJETNOŚĆ Ustawianie się do bloku (czyli: środkowy, atakujący, przyjmujący a nawet rozgrywający), należy dodać jeszcze doświadczenie na konkretnej pozycji. Powiedzmy że liczymy Ustawianie się do bloku dla środkowego, wtedy formuła będzie wyglądać następująco:

UST= 0,65*(wartość ATRYBUTU ustawianie+0,25*poziom doświadczenia na pozycji środkowego) +0,25*(wartość ATRYBUTU refleks+ 0,25*poziom doświadczenia na pozycji środkowego) + 0,1*(wartość ATRYBUTU zaangażowanie+0,25*poziom doświadczenia na pozycji środkowego)

Przy wyliczeniach umiejętności blok i przyjęcie należy jeszcze uwzględnić wzrost zawodników.
ATRYBUT przyjęcie (uwzglecniajacy wzrost zawodnika)= (195 - wzrost zawodnika)*0,2 + ATRYBUT przyjęcie

Najlepiej wszystko ładnie ubrać w zgrabny arkusz w excelu lub innym arkuszu kalkulacyjnym - jeśli wam się nie chce tego robić samemu to tu macie:
Link do kalkulatorka mojego autorstwa: KALKULATOREK umiejetnosci zawodników i trenerów

4. W zakładce Klub -> Finanse -> Proponowane umowy reklamowe, trzeba znaleźć reklamodawców- którzy w znacznym stopniu wspomogą Twój budżet. Nie trzeba się strasznie spieszyć z zapełnieniem wszystkich 20 miejsc reklamowych, tylko wybierać najlepsze oferty- pamiętając, że codziennie pojawiają się nowe. Nie można jednak za bardzo się z tym ociągać- bo kasę od reklamodawców dostaję się tylko za mecze rozegrane u siebie (tylko w pucharach jest inaczej- brane jest pod uwagę 10 najlepszych reklam każdej z drużyn - a wpływy z nich są dzielone po połowie) i czasem lepiej wziąć reklamę ciut tańszą, ale za to tydzień wcześniej.

Te 4 punkty to w/g mnie podstawa do dalszej gry w VM, reszta zależy od przyjętej strategii rozwoju:

- MOŻNA INWESTOWAĆ W SZKÓŁKE JUNIORÓW - im wyższy jej poziom, tym większa szansa na pozyskanie lepszych juniorów. Atrybuty nowego juniora są losowane z zakresu od 1 do aktualnego poziomu szkółki juniorów, w momencie wysłania skauta na poszukiwania. Żeby dostać Juniora - trzeba najpierw wysłać skauta na poszukiwania - innej drogi nie ma!!! Zadaniem skauta jest właśnie poszukiwanie i pozyskiwanie nowych juniorów do naszej szkółki. Im wyższy poziom wyszkolenia skauta i im większa znajomość danego rynku, tym częściej możemy otrzymać propozycję pozyskania nowego juniora. maksymalnie możemy pozyskać 1 juniora tygodniowo - ale propozycji od skauta możemy dostać nawet 3 (czyli jeśli zaakceptujemy juniora w poniedziałek - koleją propozycję możemy dostać dopiero w przyszłym tygodniu i to niezależnie od poziomu wyszkolenia skauta). Wybierając tą strategie należy też wybrać odpowiedniego trenera juniorów (ważne atrybuty to: dyscyplina, praca z juniorami i trening fizyczny, psychologiczny oraz technika). W szkółce możesz mieć tylko 14 juniorów. Każdy junior przed wypromowaniem do pierwszego składu, musi spędzić w szkółce minimum 100 dni - oczywiście można go zwolnić wcześniej, bezpośrednio ze szkółki, bez ponoszenia żadnych kosztów

- MOŻNA SIĘ SKUPIĆ NA TRENINGU SENIORÓW - aby ta strategia miała sens musisz mieć młodych zawodników i dobrych trenerów. Bowiem młodzi zawodnicy trenują zdecydowanie szybciej niż starsi. Mamy do wyboru 3 rodzaje treningu: trening techniczny, trening fizyczny albo psychologia i w/g mnie na początek należy się skupić tylko na jednym z nich. Jeśli już zdecydujemy co chcemy trenować, to należy znaleźć odpowiednich do danego typu treningu I i II trenera (pamiętaj też o dyscyplinie i adaptacji, oraz motywowaniu (tylko I trener)). Wybierając tylko jeden z tych 3 rodzajów treningu zyskujemy to, że możemy zatrudnić dużo tańszych trenerów, niż gdyby mieli oni mieć wysokie wszystkie umiejętności treningowe. I pamiętajcie II trener to aż ok. 1/3 wartości treningu- więc należy zatrudnić dobrego fachowca również na tym stanowisku. Później, jak będziecie mieli więcej kasy, można zmienić trenerów na lepszych, czyli bardziej wszechstronnych.
Pamiętaj, że każdy zużyty punkt treningowy zabiera 5% kondycji twojego grajka (które może zregenerować tylko dobry fizjoterapeuta) - dotyczy to tylko drużyny seniorów. A zawodnicy których poziom kondycji spadnie poniżej 40 % nie zaliczają treningu !!!
- dyskusja na forum o treningu

- MOŻNA RUSZYĆ NA PODBÓJ RYNKU TRANSFEROWEGO - i tam szukać zawodników, którzy będą decydować o obliczu Twojego zespołu. Są dwa pomysły na zakupy nowych grajków. Jeden kupujemy niezłych młodych graczy, którzy są wzmocnieniem dla zespołu i do tego szybko trenują - ale są stosunkowo drodzy. Druga to zakup zawodników starszych, o niezłych atrybutach i DUŻYM doświadczeniu na konkretnej pozycji - ale trenujących powoli, za to trochę tańszych niż młodzi. Popularny w niektórych kręgach "day trading" jest w tej grze niezbyt opłacalny bowiem musimy zapłacić wysokie (sięgające ok. 50 %) prowizje dla pośredników i poprzednich klubów. Pamiętaj też, że Twój świeżo zakupiony grajek, od razu pobiera pensję.

Dla potencjalnych kupujących załączam małe porównanie dwóch (kiepskich) zawodników- na pierwszy rzut oka ten pierwszy może wydawać się ciut lepszy, bo ma współczynnik ataku wyższy. Jednak jak pokazuje tabelka - lepszy jest ten drugi (przynajmniej jako atakujący lub środkowy - bowiem skupiłem się tu na umiejętnościach związanych z tymi pozycjami)
Image

- MOŻNA (a w dzisiejszych czasach nawet trzeba) ROZBUDOWAĆ HALĘ SPORTOWĄ, i w drugiej kolejności sklep z pamiątkami, licząc na dochody z biletów i sprzedaży pamiątek klubowych. Rozbudowując hale, najpierw należy rozbudować sektor D - bowiem w tym sektorze jest 40 miejsc w rzędzie, w pozostałych sektorach jest tylko ok. 30 miejsc - a koszt rozbudowy taki sam. Lepiej rozbudowywać hale budując jednorazowo większą liczbę miejsc, niż kilkakrotnie dobudowując mniejsza liczbę miejsc, bowiem każdorazowo musimy zapłacić 40 tys. dla ekipy przeprowadzającej rozbudowę. Dobrze jest rozbudować hale do ok 3300 miejsc - tylu kibiców przyjdzie minimum na mecz ligowy lub pucharowy (przy założeniu, że grają ze sobą dwie drużyny z dołu ligowej tabeli i mamy tyle miejsc w naszej hali - poziom ligowy nie ma znaczenia). Rozbudowa sklepiku ma sens dopiero wtedy, gdy w naszej hali jest już dostatecznie dużo miejsc siedzących.

Osobiście polecam strategie nr.5 czyli wszystkiego po trochę.

Należy też pamiętać o:
- Ustawieniu składu w zakładce TAKTYKA (pamiętaj aby oprócz podstawowej 6 - wystawić do gry libero). trzeba to zrobić do ok 23:59 dnia poprzedzającego mecz. Warto też ustawić zmiany, ot choćby dlatego że zmiennicy tez dostają punkty doświadczenia.

- Doświadczenie zawodników - to tez ważny aspekt tej gry - każdy zdobyty poziom doświadczenia, zwiększa wszystkie atrybuty przydatne danemu zawodnikowi na danej pozycji o 0,25 pkt. tzn: doświadczenie zdobyte na pozycji przyjmującego zwiększa atrybuty potrzebne przyjmującemu, o ile w danym meczu zawodnik występuje na pozycji przyjmującego. Jeśli zagra na innej pozycji, to doświadczenie zdobyte jako przyjmujący, nie da mu żadnych korzyści.

- Wszyscy trenerzy jakich dostaniesz na początku gry, nadają się tylko do budowy autostrad... - jednak zatrudnianie dobrego pierwszego trenera ma sens dopiero wtedy gdy masz młodych zawodników

- Kontuzjowany zawodnik może grać w meczu

- Jeśli chcesz zwolnić zawodnika z drużyny seniorów, musisz pamiętać, że na pożegnanie wypłacasz mu 2 tygodniowe pensje (juniora można zwolnić za darmo)

- chcąc zagrać sparing- klikamy na wybraną drużynę i na ekranie oprócz podstawowych wiadomości o tej drużynie pojawi się przycisk "zaproponuj sparing". Później już tylko ustalamy termin i czekamy na akceptacje potencjalnego rywala. Dobrze jest spojrzeć kiedy właściciel potencjalnego rywala się ostatnio logował - jeśli go nie było w VM z miesiąc- to raczej szkoda zachodu. Polecam poszukać innego rywala. Można tez dać ogłoszenie na forum:
- OGŁOSZENIA SPARINGOWE
- TURNIEJE TOWARZYSKIE

- aby przyspieszyć leczenie Twoich zawodników można rozbudować gabinet lekarski. Aczkolwiek jest to dość droga inwestycja i w/g mnie można ją na początek odpuścić, a na dodatek rozbudowa gabinetu nie przyspiesza leczenia już kontuzjowanych graczy. No i kontuzjowany gracz może grać w meczu.

- pilnuj finansów, co tydzień musisz zapłacić za szkółkę juniorów, za utrzymanie hali oraz pensje trenerów i zawodników oraz za utrzymanie infrastruktury. Rozbudowując dostępne w grze budynki musisz pamiętać, że z każdym następnym poziomem - koszt ich utrzymania rośnie.

- aby przyspieszyć trening zawodników z pierwszego składu, można wybudować następujące DROGIE budynki:
- "gabinet doradców trenera" - maksymalnie rozbudowany zwiększy efekt treningu technicznego o 15%
- "siłownia" - maksymalnie rozbudowana zwiększy efekt treningu fizycznego 15%
- "gabinet psychologa" - maksymalnie rozbudowany zwiększy efekt treningu psychologicznego o 15%
- "hala treningowa" - maksymalnie rozbudowany zwiększy efekt każdego treningu o 5%

- Zauważone błędy zgłaszamy w zakładce "Narzedzia" -> Błedy

- Jeśli chcesz mieć dostęp do dodatkowych funkcji (wykresy, statystyki, historia treningów SPARINGI JUNIORÓW, SIATKÓWKA PLAŻOWA itd.) możesz wykupić Wersję PRO - 3 miesięczną kosztuje tylko 28 PLN, a roczna 87,5 PLN. Można też kupić wersję 21- dniową (koszt 10,98 PLN) i zapłacić za nią SMS-em - szczegóły znajdziesz klikając w żółty napis Wersja PRO na stronie głównej
-----------
Lista UMIEJETNOŚCI ważnych na poszczególnych pozycjach(w/g mnie):
Libero - Przyjęcie, Asekuracja, Obrona + niski wzrost + Wytrzymałość
Atakujący - Omijanie bloku, Obicie bloku, Atak Skrzydłem, Atak z 2 Linii, Ustawianie bloku, Blok, Blok Pasywny, Serwis, Kiwka, Asekuracja i Obrona + wysoki wzrost + Wytrzymałość
Przyjmujący - Przyjęcie, Asekuracja, Obrona, Omijanie bloku, Obicie bloku, Atak Skrzydłem, Atak z 2 Linii, Ustawianie bloku, Blok, Blok Pasywny, Serwis, Kiwka +wzrost zależny od strategii+ Wytrzymałość
Środkowy- Ustawianie bloku, Blok, Blok Pasywny, Omijanie bloku, Obicie bloku, Atak Środkiem, Serwis, Kiwka, Asekuracja i OBrona + Wysoki Wzrost
Rozgrywający - Rozgrywanie, Wystawa, Kiwka, Ustawianie bloku, Blok, Blok Pasywny, Serwis, Asekuracja i Obrona + wysoki wzrost + Wytrzymałość

link do dyskusji o poradniku:

Jak Zaczac?? poradnik W/g Stelmacha
Rozwiązanie trudnego problemu należy zlecać najbardziej leniwemu pracownikowi. On znajdzie najprostsze rozwiązanie.
User avatar
Stelmach
 
Posts: 1521
Joined: 29 Sep 2008 14:08
Location: Staszów -> Warszawa
Country: Poland

Re: MEGA PORADNIK dla poczatkujących

Postby Stelmach » 09 Dec 2010 23:48

Poniżej zamieszczam odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania do zespołu doradców. Najpierw lista pytań – później odpowiedzi w takiej samej kolejności:


Jak szybko zarobić dużo kasy ?
Co to są punkty treningowe ?
Jak odbudować kondycję zawodnikom ?
Jak rozbudować Hale ?
Od czego zależy forma zawodników
Jak sprzedać zawodnika ?
Jak można kupić zawodnika ?
Jak dostać Juniora ? Jak aktywować szkółkę ?
Jak działa doświadczenie ?
Jak zagrać mecz sparingowy ?
Co daje infrastruktura ? Po co są budynki takie jak gabinet doradców trenera ?
Jestem pierwszy w mojej 6 lidze, czy awansuje do wyższej ligi ?
Jak wysłać wiadomość pocztowa/ emilowa ?


Jak szybko zarobić dużo kasy ?

Po pierwsze zaakceptuj reklamy - znajdziesz je w zakładce klub=> finanse/ proponowane umowy reklamowe - dzięki temu po każdym meczu ligowym/pucharowym u siebie będziesz dostawał kasę od reklamodawców. Wszystkie inne źródła dochodów wymagają inwestycji. Najważniejsze dwie to rozbudowa hali do minimum 3300 miejsc ( tylu kibiców przyjdzie zawsze na mecz niezależnie od poziomu ligowego i zajmowanego miejsca w lidze). Generalnie im będziesz lepiej grał i miał większa hale tym więcej kasy będziesz zgarniał, druga inwestycja to szkółka juniorów - ale jest to inwestycja długoterminowa, bowiem na pierwsze przychody możesz liczyć jak Twój pierwszy junior spędzi w szkółce 100 dni, bo tyle minimum musi spędzić junior w szkółce, zanim będzie mógł zostać wypromowany do pierwszego składu. Po wypromowaniu będziesz go mógł sprzedać. To najpopularniejsze sposoby zarobkowania w naszej grze.

Co to są punkty treningowe ?

Do skoku atrybutu trzeba zużyć pewna pulę punktów treningowych. Ilość punktów potrzebnych do skoku jest zależna od jakości 1 i 2 trenera, wieku zawodnika oraz ilości budynków treningowych wspomagających trening (to ostatnie to zarówno dla mnie jak i dla Ciebie melodia przyszłości - bo jest to drogie). Powiedzmy że przy bardzo dobrych obu trenerach skok wartości atrybutu dla zawodnika 16 letniego następuje po ok 20 pkt treningowych. Im zawodnik starszy tym punktów treningowych potrzebnych do skoku atrybutu potrzeba więcej. Każdy zużyty punkt treningowy zabiera 5% kondycji. jak kondycja spadnie poniżej 40% - to zawodnik nie zalicza treningu. Kondycja regeneruje się codziennie o północy, o tyle punktów ile wynosi wartość atrybutu umiejętności medyczne u twojego fizjoterapeuty.
Atrybuty zawodników sa podzielone na 3 grupy - atrybuty fizyczne ( wyskok, siła , refleks, wytrzymałość) psychologiczne (pewność siebie, opanowanie i zaangażowanie) oraz techniczne (pozostałe 9 atrybutów). jakość każdego trenera jest też opisana przy pomocy atrybutów odpowiadających za trening poszczegolnych grup atrybutów. Wiec jesli chcesz trenowac np. refleks - musisz tak dobrać obu trenerów żeby obaj byli dobrzy w treningu fizycznym - dzieki temu twoi zawodnicy beda trenowac szybciej.
Jesli nie chce Ci się samemu bawić w ocenianie przydatności swoich trenerów i obliczanie szybkości treningu (pod tym pojeciem rozumiem ilość punktów treningowych potrzebnych do wzrostu atrybutu o 1) - to możesz skorzystać z któregoś z dostepnych na forum kalkulatorków, które szybko obliczą to za Ciebie. Dzieki temu, bedziesz mogł określić jakość swoich trenerów oraz bedziesz mniej wiecej wiedział, ile treningów potrzeba, aby Twoim zawodnikom rosły atrybuty. W wątku o klakulatorkach masz tez tablicę z rozpisaną minimalną iloscia punktów treningowych, potrzebnych do tego aby zawodnik w konkretnym wieku zaliczył wzrost umiejetności - ale musisz pamietac, że podane tam dane są dla najlepszych możliwych trenerów (100% szybkosci treningu)

Jak odbudować kondycję zawodnikom ?

Trzeba zatrudnić fizjoterapeutę z jak największym atrybutem umiejętności medyczne (najlepiej 30), Inne atrybuty nie mają znaczenia, a nawet im niższe tym lepiej, bo wtedy fizjol bedzie tańszy w zakupie i utrzymaniu. O wartość tego atrybutu codziennie będzie się podnosić kondycja Twoich grajków aż do osiągnięcia 100%. Czyli jeżeli twój fizjoterapeuta będzie miał atrybut umiejętności medyczne na poziomie 30 - to codziennie przyrośnie twoim grajkom 30%-kondycji czyli jeśli zawodnik miał kondycję na poziomie 10 %- to dnia następnego będzie miał na poziomie 40%.

Jak rozbudować Hale ?

Jak wejdziesz w zakładkę klub-> infrastruktura-> hala - to masz po prawej widok hali, a obok wypisane sektory i ilość rzędów w każdym sektorze. Jak chcesz rozbudować hale - to musisz wpisać w odpowiednie pola liczbę rzędów w sektorach po rozbudowie (max liczba rzędów w sektorze to 12). Rozbudowując zwróć uwagę na to które sektory rozbudowujesz bowiem w rożnych sektorach jest różna, liczba miejsc w rzędzie - co się później przekłada na liczbę kibiców na meczu - a co za tym idzie na dochody. No i jeszcze jedna uwaga- Jak wpisujesz w okienka liczbę rzędów po rozbudowie, to uważaj aby ta liczba nie była mniejsza niż przed rozbudową - bo nie dość że zapłacisz za wyburzenie konkretnych rzędów, to jeszcze może się okazać że masz halę mniejszą niż przed planowana rozbudową.

Od czego zależy forma zawodników

Forma zawodnika uzależniona jest od ocen jakie zawodnik dostaje w meczach ligowych i pucharowych. Im oceny wyzsze, tym dla formy lepiej. Szczegoły jak to działa znajdziessz w pomocy. Aby zawodnicy dostawali jak najlepsze oceny, musisz ich dobrze poustawiać na boisku i odpowiednio dobrac taktykę, dopasowując obie te rzeczy do ich umiejętności.

Jak sprzedać zawodnika ?

wchodzisz w profil zawodnika, na dole strony w białą ramkę wpisujesz cenę minimalną - jaka chcesz za niego dostać i klikasz sprzedaj, później wyskakuje CI ramka z potwierdzeniem. Jak tu klikniesz sprzedaj- to zawodnik ląduje na liście transferowej. Jeśli ktoś będzie gotów zapłacić za Twojego grajka tyle ile chcesz - to zostanie on sprzedany. Jeśli nie to dalej będzie do Twojej dyspozycji. Przy ustalaniu ceny minimalnej zastanów się dobrze, żeby nie przesadzić z ceną, bo wystawiając zawodnika na TL płacisz 4 % prowizji. Niestety nie będziesz w stanie zobaczyć kto i jakie propozycje kupna złożył, jedynie w zakładce transfery -> oferty sprzedaży możesz sprawdzić czy ktoś już złożył ofertę kupna. Jeśli przy zawodniku jest napisane „tak” – oznacza to że będzie on na pewno sprzedany, bo nie można się wycofać z licytacji, Można ewentualnie obniżyć swoją ofertę do ceny i płacy minimalnej.

Jak można kupić zawodnika ?

Wchodzisz w zakładkę transfery, wyszukujesz zawodników, którzy Cię interesują. Później klikasz w nazwisko wybranego zawodnika. Na dole jego profilu masz okienka, w które wpisujesz ile jesteś gotów za niego zapłacić oraz jaka pensję jesteś gotów mu płacić. (ofertę można zmieniać- zarówno zwiększać jak i zmniejszać, ale nie może ona przekroczyć ani ceny minimalnej, ani maksymalnej). Licytację wygrywa ten kto złoży najwyższą ofertę. Jeśli więcej niż jedna osoba złoży równie wysoką ofertę, wygrywa licytację ten kto dał wyższą pensję. Jeśli i to jest równe, licytację wygrywa ten, kto pierwszy złożył wygrywającą ofertę.

Jak dostać Juniora ? Jak aktywować szkółkę ?

Szkółka jest aktywna od samego początku, ale aby dostać juniora musisz wysłać skauta na poszukiwania juniorów (co tydzień możesz dostać 3 propozycje. ale zaakceptować możesz tylko 1 - jak zaakceptujesz jednego, to kolejną propozycje możesz dostać dopiero w przyszłym tygodniu ). Zanim wyślesz skauta na poszukiwania warto rozbudować szkółkę juniorów, bowiem atrybuty tego juniora są losowane z zakresu od 1 do wartości aktualnego poziomu szkółki, w momencie wysłania skauta na poszukiwania

Jak działa doświadczenie ?

za każdy rozegrany mecz Twoi zawodnicy otrzymują punkty doświadczenia (1 pkt za sparing, 3 pkt za mecz ligowy, 5 za mecz w pucharze polski) - które przekładają się później na POZIOM doświadczenia. na pierwszy POZIOM potrzeba 10 pkt, na drugi kolejne 20 itd. Każdy kolejny POZIOM doświadczenia podnosi twojemu zawodnikowi wartości wszystkich atrybutów, potrzebnych na danej pozycji o 0,25 pkt. Jednak tego wzrostu nie widać w widoku zawodnika, te 0,25 jest dodawane przy wyliczeniach meczu.

Jak zagrać mecz sparingowy ?

Wchodzisz w widok drużyny, na dole strony masz listy wyboru daty, godziny i miejsca spotkania. obok masz przycisk wyślij zaproszenie. jak wybierzesz datę, godzinę i miejsce- klikasz "wyślij zaproszenie i czekasz na zaakceptowanie sparingu przez wybranego rywala


Co daje infrastruktura ? Po co są budynki takie jak gabinet doradców trenera ?

Rozbudowa tych budynków przyspiesza trening zawodników pierwszego zespołu. Każdy poziom przyspiesza trening o 1%. Ale większość z tych budynków wpływa tylko na jeden rodzaj treningu. Gabinet psychologa przyspiesza trening atrybutów psychologicznych; siłownia- atrybutów fizycznych; a gabinet doradców trenera - technicznych; jest tez możliwość rozbudowy hali treningowej - co wpływa na wszystkie 3 rodzaje treningów; ale żeby ta rozbudowa miała sens musisz mieć dobrych trenerów.

Co oznaczają kolory w tabeli ligowej ?

1 MIEJSCE- bezpośredni awans (zielony)
2-4 miejsce- baraże o awans (niebieski)
5-8 miejsca neutralne (żółty)
9-12 miejsce- baraż o utrzymanie (różowy)
13-16 miejsce- bezpośredni spadek do niższej ligi (czerwony)

Jestem pierwszy w mojej 6 lidze, czy awansuje do wyższej ligi ?

Z 6 LIGI MOŻNA AWANSOWAĆ TYLKO POPRZEZ BARAŻE. W barażach o awans do 5 ligi grają drużyny z miejsc 1-3 z lig 6 i drużyny z miejsc 9-12 z lig piątych. Jest jedna lub dwie rundy baraży - zależy ilu jest chętnych. Każda runda baraży poprzedzana jest losowaniem, które można oglądać na żywo. do losowania drużyny są dobierane na podstawie rankingu, czyli im wyższa pozycja w rankingu - tym większe szanse na rozstawienie i wylosowanie teoretycznie słabszego przeciwnika.


Jak wysłać wiadomość pocztowa/ emilowa ?

Klikasz w poczta, w polu „do” wpisujesz nick użytkownika, później klikasz dodaj, wpisujesz temat i treść wiadomości i klikasz wyślij

szybkość treningu twoich zawodników oraz ich umiejetności możesz wyliczyć korzystając z kalkulatorków dostepnych na forum > polska > dla poczatkujacych > wątek o kalkulatorkach

polecam również lekture mega poradnika który znajdziessz na forum > polska > dla poczatkujacych > wątek mega poradnik
Rozwiązanie trudnego problemu należy zlecać najbardziej leniwemu pracownikowi. On znajdzie najprostsze rozwiązanie.
User avatar
Stelmach
 
Posts: 1521
Joined: 29 Sep 2008 14:08
Location: Staszów -> Warszawa
Country: Poland

Re: MEGA PORADNIK dla poczatkujących

Postby Stelmach » 09 Dec 2010 23:49

Zważywszy na to, że jednym z wątków tego postu są włamania na konta i niestety od czasu do czasu zdarzają się takie przypadki również w naszej grze (dla uspokojenia powiem, że wszyscy winni zostali wykryci i ukarani) chciałbym wszystkim przypomnieć kilka kilka podstawowych zasad, które z pewnością pomogą Wam uniknąć włamania na Wasze konta.

- po pierwsze i najważniejsze - hasło powino być inne niż login - jesli ktoś ma takie samo zachęcam do jak najszybszej zmiany hasła - można to zrobić korzystając z opcji "zapomniałem hasła" na stronie startowej gry.
- po drugie hasło powinno być stosunkowo długie i nietypowe, (ale nie "qwerty")- może bedzie je trudno zapamietać, ale na pewno zdecydowanie utrudni potencjalnemu włamywaczowi jego odgadnięcie
- po trzecie - jesli logujecie się z kawiarenki internetowej, szkoły, biblioteki lub od kolegi, pamietajcie by do wylogowania się użyć linku "Wyloguj". Dobrze jest też przeczyścić cookies, po takim logowaniu, aby kolejny uzytkownik korzystający z tego samego komputera nie mógł w dość łatwy sposób wejść na wasze konto. Cookies i historię przeglądania czyścimy (dla windowsa xp) klikając "Start" > Panlel Sterowania > Opcje internetowe > historia przeglądania > usuń...
- dobrze jest mieć tez inne hasło do gry i inne do emila z którego rejestrowaliście sie do gry
- nigdy i nikomu nie podawaj swoich haseł - nikt z administratorów z naszej gry nigdy Cię o nie nie poprosi, a prośby innych userów należy zgłaszać do człoknów zespołu cheat modearatorów. Oto oni: gooru2, pindrak, owca63, kszytomek, Stelmach, oleq, borek99

To chyba kilka takich najważniejszych porad, które wydają się być oczywiste - ale niestety nie wszyscy stosują się do tych zasad. W związku z tym od czasu do czasu mamy takie niemiłe sytuacje, że ktoś zgłasza się do nas z takim właśnie problemem
Rozwiązanie trudnego problemu należy zlecać najbardziej leniwemu pracownikowi. On znajdzie najprostsze rozwiązanie.
User avatar
Stelmach
 
Posts: 1521
Joined: 29 Sep 2008 14:08
Location: Staszów -> Warszawa
Country: Poland

Re: MEGA PORADNIK dla poczatkujących

Postby Stelmach » 09 Dec 2010 23:49

Poniżej macie pełne koszty rozbudowy poszczegolnych buynków dostepnych w grze:

"gabinetu doradców trenera" - 12 655 478 eur
"hala treningowa" - 11 034 945
"siłownia" - 9 724 138
"gabinet psychologa" - 9 724 138
"gabinet lekarza" - 2 825 763
"szkółka juniorów" - ok. 70 786 491
"sklepik" - 245 683
"hala sportowa" - minimalny koszt rozbudowy na maksa- 5 360 000
"miejsca vip" - 1 000 000
"szkolenie skauta" - 4 533 866

łacznie: 123 356 636 eur +4 533 866 eur (skaut) = 127 644 819 eur


link do waątku z kalkulatorkiem umiejetności zawodników i trenerów

http://www.vm-manager.org/forum/viewtopic.php?f=8&t=5941&start=10
Rozwiązanie trudnego problemu należy zlecać najbardziej leniwemu pracownikowi. On znajdzie najprostsze rozwiązanie.
User avatar
Stelmach
 
Posts: 1521
Joined: 29 Sep 2008 14:08
Location: Staszów -> Warszawa
Country: Poland

Re: MEGA PORADNIK dla poczatkujących

Postby Stelmach » 09 Dec 2010 23:49

Odpowiedzi na poniższe pytania znajdziecie czytając -> FAQ - czyli najczesciej zadawane pytania wraz z odpowiedziami

- Mam czarny ekran zamiast gry, o co chodzi? Nie mam drużyny, dlaczego? Kiedy dostanę drużynę?

- Dlaczego przegrałem walkowerem?

- Mam tyle samo wygranych meczów co rywal, a on ma więcej punktów w tabeli. Dlaczego?

- Mam tyle samo wygranych meczów i dużych punktów co rywal. Dlaczego jest on wyżej w tabeli?

- W mojej tabeli są jednak drużyny, które rozegrały mecze, a ich bilans wynosi 0, jakby nic nie grały - o co chodzi?

- W zakładce swojej drużyny widzę, że mój ranking to 1234. Co to jest?

- Mecz już się skończył parę godzin temu, a tabela/kondycja się nie zmienia, dlaczego?

- Dlaczego kondycja moich zawodników nie rośnie albo rośnie bardzo wolno?

- Przy treningu mam napisane "Punkty treningowe 40/40" oraz "Siła". Co to znaczy? Dlaczego mój trening
nie przynosi rezultatu?


- Czy mogę trenować każdego zawodnika osobno?

- Nie do końca rozumiem system reklam. Podpisuję 20 reklam, a liczą się i tak 10 moich i 10 przeciwnika?

- Nie mam żadnych interesujących ofert reklamowych, chciałbym dostawać lepsze propozycje. Nie mogę znaleźć ciekawego trenera, kiedy będą inni trenerzy?

- Dostałem za mało / w ogóle nie dostałem pieniędzy za mecz!

- Czy mogę przenosić juniorów do pierwszego składu i odwrotnie? Jeśli kupię piętnastolatka, trafi on do szkółki czy do pierwszego składu ?


- Czy można cofnąć zawodnika z listy transferowej?

- Dzisiaj kupiłem zawodnika. Dzisiaj jest też termin rozgrywania ligi / pucharu, a on wystawiony do składu. Czy wystąpi on w drużynie od której go kupiłem?

- Co oznacza litera M przed nazwiskiem zawodnika?

- Czemu w nazwiskach polskich graczy występuje litera "ŝ"?

- Wydaje mi się że widzę przekręt na transferach, co z tym zrobić?

- Mój zawodnik zaserwował asa, a mimo to punkt zdobył przeciwnik. Dlaczego?

- . Mój rozgrywający najpierw rozegrał, a później zaatakował ze swojej wystawy. Jak to możliwe?

- Mogę założyć drugie konto?

- Rozbudowałem XX sektorów na YY poziom i wydałem kolejne ZZ €, a te się wyburzyły, zamiast rozbudować. Dlaczego?

- Jak zorganizować turniej?
Rozwiązanie trudnego problemu należy zlecać najbardziej leniwemu pracownikowi. On znajdzie najprostsze rozwiązanie.
User avatar
Stelmach
 
Posts: 1521
Joined: 29 Sep 2008 14:08
Location: Staszów -> Warszawa
Country: Poland


Return to Tutorials / Tutoriale

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron
Who is online In total there are 2 users online :: 0 registered, 0 hidden and 2 guests (based on users active over the past 5 minutes)
Most users ever online was 371 on 16 May 2022 11:30

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests